Praktyczne szkolenie, na którym dowiesz się, jakie przepisy prawa odnoszą się do pracy terapeutycznej z osobami małoletnimi w gabinecie oraz jak w praktyce stosować te przepisy w swojej codziennej pracy.
👤 Prowadząca: Monika Nowicka-Jasińska
🕐 Czas trwania: 03:06:03
⭐️ Ocena: 4,8/5
Podczas szkolenia poznasz wiele praktycznych wskazówek odnośnie często spotykanych sytuacji w gabinecie, dotyczących osób małoletnich i dowiesz się, jak postępować w tych przypadkach, tak by robić to zgodnie z przepisami prawa.
Na szkoleniu:
➡️ Dowiesz się, jak prawidłowo prowadzić dokumentację, pracując z osobą małoletnią oraz jak uzyskiwać odpowiednie zgody od rodziców/opiekunów na terapię, a w szczególności:
➡️ jak powinno wyglądać prowadzenie dokumentacji medycznej pacjenta małoletniego;
➡️ jak pobierać zgodę od rodziców na badanie, diagnozę, terapię oraz jakie dokumenty muszą rodzice podpisać;
➡️ czy i kiedy zgoda od jednego rodzica jest wystarczająca, by rozpocząć terapię/diagnozę z osobą małoletnią;
➡️ czy i w jaki sposób należy ustalić, czy rodzic/opiekun ma prawo do opieki nad dzieckiem;
➡️ czy i kiedy dziecko może przyjść samo na sesje, czy jest to możliwe za pierwszym razem, czy za kolejnymi;
➡️ co zrobić w przypadku, gdy rodzic wycofuje zgodę na terapię wbrew woli dziecka;
➡️ co robić w przypadku, gdy jeden rodzic/opiekun przyprowadził dziecko na terapię, a drugi wycofuje zgodę na terapię;
➡️ czy możliwie jest przyjęcie dziecka na terapię/sesję bez zgody rodziców;
➡️ dowiesz się, jak postępować w przypadku, gdy dowiadujesz się, że dziecko jest ofiarą przemocy domowej lub rówieśniczej, a w szczególności:
➡️ co robić, kiedy dowiesz się, że dziecku dzieje się krzywda w domu: do kogo skierować sprawę, jakie pisma przygotować, kogo zawiadamiać;
➡️ w jakich sytuacjach pisać o wgląd w sytuację rodzinną oraz czy i kogo o tym informować;
➡️ kiedy i kto może wdrożyć procedurę niebieskiej karty, kogo należy zawiadomić, czy angażować policję i prokuraturę, czy należy powiadomić rodziców;
➡️ co robić w przypadku podejrzenia molestowania lub gwałtu, komu należy to zgłosić, jaką informację przekazać rodzicom, co w przypadku gdy rodzic twierdzi, że sam już zgłosił informację;
➡️ co zrobić w przypadku, gdy twój pacjent małoletni zgłasza, że koleżanka/kolega są ofiarami przemocy, molestowania lub gwałtu;
➡️ dowiesz się jak postępować w przypadku spraw związanych z postępowaniami sądowymi, a w szczególności:
➡️ co zrobić w przypadku konfliktu rodzicielskiego, gdy zachodzi możliwość postępowania sądowego, jakie zgody i dokumenty są wtedy niezbędne;
➡️ kiedy i jakie zaświadczenia można i należy pisać do sądu, a kiedy na rodziców/opiekunów;
➡️ kiedy i jaką dokumentację udostępniać na prośbę rodziców/opiekunów i sądu;
➡️ co robić, gdy zostaniesz powołany na świadka do sądu.
DO KOGO SKIEROWANE JEST SZKOLENIE?
➡️ Dołącz do szkolenia, jeśli jesteś psychologiem lub psychoterapeutą pracującym z osobami małoletnimi i chcesz dowiedzieć się, jakie przepisy prawa odnoszą się do pracy z takimi pacjentami oraz jak w praktyce je stosować.
➡️ W szkoleniu możesz uczestniczyć też jako student psychologii lub osoba, która jest zainteresowana tematem przepisów prawa dotyczących pracy psychologicznej/psychoterapeutycznej z osobami małoletnimi.
Sprawdź, jak otrzymać certyfikat potwierdzający wzięcie udziału w szkoleniu:
➡️ Prawnik, psycholog, psychoterapeuta w trakcie szkolenia, posiad doświadczenie, jako akademicki wykładowca prawa medycznego min. w Collegium Medicum UJK, prawa dla psychologów UMK w Toruniu oraz prawa dla psychologów i psychologii sądowej w Akademii Humanitas.
➡️ Adiunkt w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
➡️ Ukończyła czteroletnie studia doktoranckie w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, ukończyła dwa kierunki studiów podyplomowych- prawo karne skarbowe i gospodarcze oraz prawo karne materialne i procesowe na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest absolwentką prawa lotniczego na Uczelni Łazarskiego. W 2014 r. zdała egzamin na aplikacje adwokacką, którą odbywała przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Katowicach.
➡️ Ukończyła szereg szkoleń prawniczych, jest autorką publikacji naukowych., min na Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Prywatnie autorka reportaży podróżniczych oraz autorka książki podróżniczej.
➡️ Pracował jako prawnik oraz aplikant adwokacki w dużych Kancelariach Adwokackich oraz obsługując spółki i podmioty medyczne ( min. Szpital Śląski w Cieszynie)
➡️ Prowadzi szkolenia z zakresu prawa dla psychologów/psychoterapeutów dla osób indywidualnych, podmiotów leczniczych, poradni psychologiczno –pedagogicznych, stowarzyszeń i fundacji, min. dla Polskiego Towarzystwa Terapii EMDR, szpitala uniwersyteckiego w Krakowie w zakładzie psychoterapii dzieci i młodzieży czy szpitala specjalistycznego im. L. Rydygiera dla specjalizacji z psychologii klinicznej.
➡️ Ukończyła 2-letnie studia podyplomowe z psychoterapii na wydziale lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.