Od euforii do analgezji – co naprawdę wiemy o opioidach? Katarzyna Sadowska omawia trzy fale kryzysu opioidowego w USA oraz zaskakujące dane na temat skuteczności i wpływu opioidów na emocje i relacje społeczne. Dowiedz się, dlaczego leki te nie zawsze przewyższają NLPZ i jak zmienia się nasze spojrzenie na ich bezpieczeństwo.
🕐 Czas trwania: 00:14:50
🗓 Data premiery: 2024
🌎 Kraj produkcji: Polska
💬 Wersja językowa: Polska
Opioidy kojarzą się dziś głównie z uzależnieniem i kryzysem zdrowia publicznego, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Katarzyna Sadowska, opierając się na prezentacji Siri Leknes z kongresu ECNP, przybliża skalę tego zjawiska i jego medyczne, społeczne oraz historyczne konteksty. Omawia trzy fale kryzysu opioidowego w USA, od nadmiernego przepisywania leków, przez wzrost użycia heroiny, aż po dramatyczny wzrost przedawkowań fentanylu.
Prelegentka porusza także kwestie, które mogą zaskakiwać – jak badania porównujące opioidy z innymi lekami przeciwbólowymi, pokazujące brak ich wyższości w wielu sytuacjach klinicznych. Wykład rzuca również światło na wpływ opioidów na emocje, euforię i motywację społeczną, a także konfrontuje dawne przekonania o „bezpieczeństwie” stosowania opioidów z obecnym stanem wiedzy.
Oglądając ten wykład, dowiesz się:
• Na czym polegają trzy fale kryzysu opioidowego w USA.
• Dlaczego fentanyl stał się główną przyczyną śmierci w grupie młodych dorosłych.
• Jakie dawne przekonania o opioidach okazały się błędne.
• Czy opioidy faktycznie są skuteczniejsze niż NLPZ w leczeniu bólu.
• Kiedy pacjenci odczuwają euforię po opioidach i dlaczego nie zawsze.
• W jaki sposób opioidy wpływają na relacje społeczne i motywację.
• Dlaczego warto krytycznie patrzeć na obecne zalecenia dotyczące leczenia bólu.
Wykład został zarejestrowany podczas VI Ogólnopolskiej Konferencji dla Lekarzy Psychiatrii „Psychiatria na Świecie” – wydarzenia gromadzącego czołowych specjalistów i prezentującego najnowsze światowe kierunki w leczeniu zaburzeń psychicznych.
▶ Specjalistka psychiatrii z ponad 15-letnim doświadczeniem klinicznym i dydaktycznym.
▶ Kierowniczka Poradni Leczenia Natręctw w Centrum Terapii Dialog w Warszawie.
▶ Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (2006) oraz Uniwersytetu Warszawskiego (2007); ukończyła Szkołę Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej rekomendowaną przez Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej.
▶ Autorka publikacji naukowych oraz prelegentka na międzynarodowych konferencjach psychiatrycznych, w tym American Psychiatric Association Annual Meeting
Każda osoba, która wykupi dostęp do nagrań otrzyma do nich 90-dniowy dostęp online w portalu Dialoteka.pl.
Pakiet wystąpień z konferencji Integracja w psychoterapii nie wchodzi w skład subskrypcji Dialoteka PRO / Dialoteka WORLD.