Wykład dostępny również w pakiecie Psychiatria na Świecie

Od genów do prewencji - najnowsze dane dotyczące samobójstw.


Prowadzący: dr n. med. i n. o zdr. Marlena Janoska-Jaździk

Marlena Janoska-Jaździk omawia złożone mechanizmy zachowań samobójczych, łącząc dane biologiczne i społeczne. Dowiedz się, jakie strategie prewencji są najskuteczniejsze, jak trauma i stres wpływają na ryzyko oraz dlaczego troska o dobrostan specjalistów ma kluczowe znaczenie.

Zobacz wybrane wystąpienie

Oglądaj | 29 zł
lub
wykup pakiet 29 nagrań

O nagraniu

🕐 Czas trwania: 00:10:40

🗓 Data premiery: 2024

🌎 Kraj produkcji: Polska

💬 Wersja językowa: Polska


Od genów do prewencji - najnowsze dane dotyczące samobójstw.


Dlaczego ludzie popełniają samobójstwa i jak możemy skuteczniej im zapobiegać? Marlena Janoska-Jaździk, w oparciu o wykład profesora Johna Manna, przedstawia aktualny stan wiedzy na temat przyczyn, mechanizmów i możliwości prewencji zachowań samobójczych. Wykład łączy perspektywę biologiczną, psychologiczną i społeczną, podkreślając złożoność tego zjawiska.

Prelegentka omawia rolę genetyki, traumy z dzieciństwa, przewlekłego stresu oraz deprywacji społecznej jako czynników zwiększających ryzyko prób samobójczych. Zwraca uwagę na znaczenie reakcji organizmu na stres, liczbę synaps w mózgu i obecność specyficznych markerów zapalnych. Przedstawia również dane dotyczące skuteczności różnych strategii prewencji – od edukacji i wczesnego wykrywania, po konkretne leki (jak lit czy klozapina) i terapie psychologiczne (CBT, DBT).

Poruszony zostaje również temat wpływu śmierci samobójczej pacjenta na psychiatrę – złożona żałoba, poczucie winy, lęk przed konsekwencjami i ryzyko utraty sensu pracy wskazują, jak ważne jest dbanie o dobrostan specjalistów.


Oglądając ten wykład, dowiesz  się:

  • Jakie są biologiczne i psychospołeczne mechanizmy zachowań samobójczych.
  • Jak stres wpływa na mózg osoby w depresji.
  • Co wiemy o skutecznych (i nieskutecznych) metodach prewencji.
  • Dlaczego trauma dziecięca i ubóstwo społeczne mają znaczenie.
  • Jakie wyzwania emocjonalne niesie śmierć pacjenta dla lekarza psychiatry.

Wykład został zarejestrowany podczas VI Ogólnopolskiej Konferencji dla Lekarzy Psychiatrii „Psychiatria na Świecie” – wydarzenia gromadzącego czołowych specjalistów i prezentującego najnowsze światowe kierunki w leczeniu zaburzeń psychicznych.

dr. n. med. n. o zdr.

Marlena Janoska-Jaździk

▶ Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, doktorat uzyskała za pracę o zaburzeniach psychicznych u dzieci z HIV.

▶Posiada ponad 10-letnie doświadczenie kliniczne; pracuje w Klinice Psychiatrii Wieku Rozwojowego WUM oraz Oddziale Dziennym w szpitalu dziecięcym w Warszawie.

▶Zajmuje się diagnostyką i leczeniem zaburzeń psychicznych u dzieci i młodzieży, m.in. lęków, depresji, anoreksji, autyzmu, ADHD i zaburzeń zachowania.

Dowiedz się więcej o konferencji i pakiecie nagrań Psychiatria na Świecie 2024

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Odkryj inne nagrania z pakietu

Zasady dostępu:

Po zakupie nagrania użytkownik otrzymuje 90-dniowy dostęp online za pośrednictwem portalu Dialoteka.pl.

Uwaga: to nagranie nie jest częścią subskrypcji Dialoteka PRO ani Dialoteka WORLD.