Wykład dostępny również w pakiecie Psychiatria na Świecie

Od mitochondriów do stabilizacji: przełomowe odkrycia w leczeniu zaburzenia dwubiegunowego.


Prowadzący: dr n. med. Dorota Bzinkowska

Nowe podejście w leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej – Dorota Bzinkowska omawia rolę mitochondriów w patogenezie ChAD. Dowiedz się, jak innowacyjne badania nad biologią komórek mogą prowadzić do skuteczniejszych terapii, w tym zastosowanie leków takich jak trimetazydyna, które mogą stabilizować nastrój pacjentów.

Zobacz wybrane wystąpienie

Oglądaj | 29 zł
lub
wykup pakiet 29 nagrań

O nagraniu

🕐 Czas trwania: 00:12:00

🗓 Data premiery: 2024

🌎 Kraj produkcji: Polska

💬 Wersja językowa: Polska


Od mitochondriów do stabilizacji: przełomowe odkrycia w leczeniu zaburzenia dwubiegunowego.


W obliczu postępującej specjalizacji i rozwoju technologii, choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) staje się coraz bardziej złożonym zagadnieniem medycznym. Pomimo jej powszechności, wciąż brakuje skutecznych i kompleksowych narzędzi terapeutycznych, które mogłyby skutecznie leczyć pacjentów. Jakie nowe podejścia mogą pomóc w leczeniu tej trudnej do opanowania choroby, a jak rolę w jej zrozumieniu mogą odegrać najnowsze odkrycia naukowe?

W tym wykładzie Dorota Bzinkowska przedstawia nowatorskie podejście do leczenia ChAD, koncentrując się na roli mitochondriów i ich funkcji w chorobie. Dowiesz się, jak podstawowa biologia komórek, w tym mitochondria – „elektrownie komórki”, może wyjaśnić zmiany w energetyce mózgu pacjentów z ChAD. Prelegentka omawia również teorię mitochondrialną jako potencjalne narzędzie do opracowania nowych strategii leczenia, które mogą przyczynić się do rozwoju terapii, bardziej precyzyjnych i skutecznych w porównaniu do tradycyjnych metod. Poznasz także przykłady dowodów naukowych, które wskazują na związek między chorobami mitochondrialnymi a rozwojem ChAD, jak badania genetyczne, obserwacje behawioralne oraz neuroobrazowe.

W drugiej części wykładu Bzinkowska przedstawia wyniki badań na modelach zwierzęcych, które sugerują, że celowanie w mitochondria może stać się kluczem do opracowania nowych leków stabilizujących nastrój. Prezentowane badania pokazują, jak identyfikacja nowych białek, takich jak cyklofilina D, może prowadzić do rozwoju innowacyjnych terapii, a także jakie istnieją leki, które już teraz mogą być stosowane w leczeniu ChAD na poziomie mitochondriów, np. trimetazydyna.

Oglądając ten wykład, dowiesz  się:

  • Dlaczego aktualne metody leczenia ChAD są niewystarczające i jak konieczne jest opracowanie nowych strategii terapeutycznych.
  • Jakie są podstawy biologii mitochondriów oraz jaka jest ich rola w chorobach genetycznych, w tym ChAD.
  • Jakie dowody naukowe wspierają teorię mitochondrialną i jej związek z patomechanizmem ChAD.
  • Jak badania na modelach zwierzęcych, takich jak transgeniczne myszy z mutacjami mitochondrialnego DNA, pomagają odkrywać potencjalne cele terapeutyczne.
  • Jakie są nowe podejścia do leczenia,na przykład seco-cylina oraz inne leki, które mogą wykorzystywać mechanizmy mitochondrialne do stabilizacji nastroju.
  • Jak badania nad lekami, takimi jak trimetazydyna, mogą prowadzić do nowych możliwości leczenia ChAD.
  • Jakie wykonuje się badania nad dopaminą, które mogą doprowadzić do nowych terapii w leczeniu manii związanej z ChAD.

Wykład został zarejestrowany podczas VI Ogólnopolskiej Konferencji dla Lekarzy Psychiatrii „Psychiatria na Świecie” – wydarzenia gromadzącego czołowych specjalistów i prezentującego najnowsze światowe kierunki w leczeniu zaburzeń psychicznych.

dr. n. med.

Dorota Bzinkowska

▶Absolwentka Akademii Medycznej w Warszawie (1997); specjalizacja z psychiatrii (2006); doktorat uzyskany w 2015 roku w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. 

▶Doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, gdzie pełniła funkcje od rezydenta do zastępcy kierownika Oddziału Chorób Afektywnych

▶Specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu zaburzeń depresyjnych, choroby afektywnej dwubiegunowej oraz zaburzeń nerwicowych; posiada certyfikat terapeuty poznawczo-behawioralnego wydany przez Polskie Towarzystwo Psychoterapii Poznawczej i Behawioralnej.

Dowiedz się więcej o konferencji i pakiecie nagrań Psychiatria na Świecie 2024

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Odkryj inne nagrania z pakietu

Zasady dostępu:

Po zakupie nagrania użytkownik otrzymuje 90-dniowy dostęp online za pośrednictwem portalu Dialoteka.pl.

Uwaga: to nagranie nie jest częścią subskrypcji Dialoteka PRO ani Dialoteka WORLD.