▶ Virginia Satir jest jedną z kluczowych postaci w rozwoju terapii rodzinnej. Wierzyła, że zdrowe życie rodzinne obejmuje otwarte i wzajemne dzielenie się uczuciami i miłością. Satir wniosła ogromny wkład w terapię rodzin w swojej praktyce klinicznej i szkoleniu. Zaczęła leczyć rodziny w 1951 roku i wdrożyła program szkoleniowy dla rezydentów psychiatrii w Illinois State Psychiatric Institute w 1955 roku.
▶ Satir pełniła funkcję dyrektora ds. szkoleń w Mental Research Institute w Palo Alto w latach 1959-66 oraz w Esalen Institute w Big Sur od 1966 roku. Ponadto Satir wygłaszała wykłady i prowadziła warsztaty z empirycznej terapii rodzinnej w całym kraju. Była dobrze znana z opisywania ról rodzinnych, takich jak "ratownik" lub "opiekun", które ograniczają relacje i interakcje w rodzinach.
▶ Jest również znana ze stworzenia Modelu Procesu Zmiany Virginii Satir - modelu psychologicznego opracowanego na podstawie badań klinicznych.
▶ Prawdziwe ciepło i troska Satir były widoczne w jej naturalnej skłonności do włączania uczuć i współczucia do relacji terapeutycznej. Wierzyła, że troska i akceptacja były kluczowymi elementami pomagającymi ludziom stawić czoła ich lękom i otworzyć serca na innych. Wśród wszystkich innych terapeutów, Satir była najpotężniejszym głosem, który z całego serca wspierał znaczenie miłości i opieki jako najważniejszych leczniczych aspektów terapii. Niestety, przekonania Satir były sprzeczne z bardziej naukowym podejściem do terapii rodzinnej przyjętym w tamtym czasie, a ona przeniosła swoje wysiłki z tego pola na podróże i wykłady. Satir zmarła w 1988 roku po zachorowaniu na raka trzustki.
▶ Jej najbardziej znane książki to “Conjoint Family Therapy” (1964, wyd. pol.: “Terapia rodziny. Teoria i praktyka”), “Peoplemaking” (1972) i “The New Peoplemaking” (1988, wyd. pol.: “Rodzina. Tu powstaje człowiek”).