Jak pracować nad przemocą wobec dzieci w terapii rodzin?

- sesja terapii rodzinnej prowadzona przez Virginię Satir

Prowadząca: Virginia Satir

Pionierka terapii rodzinnej Virginia Satir pomaga rodzinie zmagającej się z separacją i przemocą podczas dynamicznej, poruszającej sesji terapeutycznej.

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️ Ocena: 4,5/5

Obejrzyj całe szkolenie:

🕐 Czas trwania: 1:02:18

🗓 Data premiery: 2014

🌎 Kraj produkcji: USA

💬 Wersja językowa: polskie napisy

Jak pracować nad przemocą wobec dzieci w terapii rodzin?

- sesja terapii rodzinnej prowadzona przez Virginię Satir


Będziesz pod wrażeniem tego, jak głęboko Virginia Satir angażuje Boba, Betty, Aarona i Robbiego w sesję, zorganizowaną tak, aby obejmowała zarówno całą rodzinę razem, jak i pary członków rodziny w oddzielnych diadach. Bob, alkoholik na odwyku, sprawuje opiekę nad Aaronem (lat 4) i Robbiem (lat 3), swoimi synami z poprzedniego małżeństwa z kobietą, która znęca się nad nimi, nawet gdy on walczy o zakaz zbliżania się. Obecna żona Boba, Betty, wolałaby opuścić rodzinę, niż ryzykować znęcanie się nad ich przyszłym dzieckiem, którego spodziewają się z Bobem. Satir zastanawia się nad "podłożem strachu", z którym zmaga się rodzina. Przechodzi do sesji mającej na celu odkrycie obaw każdego członka rodziny, uzgodnienie ich celów oraz zbliżenie ich do siebie w sposób bezpieczny i szczery.

Satir pomaga Bobowi i Betty w komunikowaniu ich podstawowych potrzeb w głębokiej więzi, wspiera całą rodzinę w regulowaniu fizycznego dotyku i pomaga Bobowi w ustalaniu jasnych granic z synami. Opiekuńcza, dyrektywna, zaangażowana i opierająca swoją pracę na doświadczeniach Satir wykazuje się charyzmatycznym stylem, który jest jednocześnie wyjątkowy i dostępny.


Oglądając ten film:

- Poznasz zasady podejścia Satir do oceny sytuacji rodziny

- Zrozumiesz, w jaki sposób terapeuta systemowy może prowadzić sesje zarówno z częścią systemu rodzinnego, jak i z całym system

- Poznasz kreatywne interwencje wspierające zdrowy dotyk fizyczny

Wszystkie szkolenia są certyfikowane i objęte patronatem merytorycznym
Szkoły Psychoterapii Dialog.

Sprawdź, jak otrzymać certyfikat potwierdzający wzięcie udziału w szkoleniu:

Kliknij tutaj
Nauka od klasyka. Niesamowite doświadczenie.
Beata
Jasność i autentyczność przekazu.
Zuzanna
Bardzo ciekawe podejście - praca z ruchem, przestrzenią, dotyk, patrzenie na siebie z równego poziomu.
Katarzyna

Virginia Satir

▶ Virginia Satir jest jedną z kluczowych postaci w rozwoju terapii rodzinnej. Wierzyła, że zdrowe życie rodzinne obejmuje otwarte i wzajemne dzielenie się uczuciami i miłością. Satir wniosła ogromny wkład w terapię rodzin w swojej praktyce klinicznej i szkoleniu. Zaczęła leczyć rodziny w 1951 roku i wdrożyła program szkoleniowy dla rezydentów psychiatrii w Illinois State Psychiatric Institute w 1955 roku.

Satir pełniła funkcję dyrektora ds. szkoleń w Mental Research Institute w Palo Alto w latach 1959-66 oraz w Esalen Institute w Big Sur od 1966 roku. Ponadto Satir wygłaszała wykłady i prowadziła warsztaty z empirycznej terapii rodzinnej w całym kraju. Była dobrze znana z opisywania ról rodzinnych, takich jak "ratownik" lub "opiekun", które ograniczają relacje i interakcje w rodzinach. Jest również znana ze stworzenia Modelu Procesu Zmiany Virginii Satir - modelu psychologicznego opracowanego na podstawie badań klinicznych.

Prawdziwe ciepło i troska Satir były widoczne w jej naturalnej skłonności do włączania uczuć i współczucia do relacji terapeutycznej. Wierzyła, że troska i akceptacja były kluczowymi elementami pomagającymi ludziom stawić czoła ich lękom i otworzyć serca na innych. Wśród wszystkich innych terapeutów, Satir była najpotężniejszym głosem, który z całego serca wspierał znaczenie miłości i opieki jako najważniejszych leczniczych aspektów terapii. Niestety, przekonania Satir były sprzeczne z bardziej naukowym podejściem do terapii rodzinnej przyjętym w tamtym czasie, a ona przeniosła swoje wysiłki z tego pola na podróże i wykłady. Satir zmarła w 1988 roku po zachorowaniu na raka trzustki.

▶ Jej najbardziej znane książki to “Conjoint Family Therapy” (1964, wyd. pol.: “Terapia rodziny. Teoria i praktyka”), “Peoplemaking” (1972) i “The New Peoplemaking” (1988, wyd. pol.: “Rodzina. Tu powstaje człowiek”).