Philip Zimbardo w rozmowie z Victorem Yalomem opowiada o eksperymencie więziennym, złu i heroizmie

Prowadzący: Philip Zimbardo

W 1971 roku dr Philip Zimbardo poprowadził kontrowersyjny Stanfordzki eksperyment więzienny (ang. Stanford Prison Experiment), aby odpowiedzieć na pytanie: „Co się stanie, gdy dobrych ludzi umieści się w złym miejscu?”

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️ Ocena: 4,7/5

Obejrzyj całe szkolenie:

🕐 Czas trwania: 01:36:00

🗓 Data premiery: 2015

🌎 Kraj produkcji: USA

💬 Wersja językowa: polskie napisy

Philip Zimbardo w rozmowie z Victorem Yalomem opowiada o eksperymencie więziennym, złu i heroizmie.  


W 1971 roku dr Philip Zimbardo poprowadził kontrowersyjny Stanfordzki eksperyment więzienny (ang. Stanford Prison Experiment), aby odpowiedzieć na pytanie: „Co się stanie, gdy dobrych ludzi umieści się w złym miejscu?” 

W wywiadzie z Victorem Yalomem Zimbardo szczegółowo omawia badanie, wnioski z niego płynące i jego związek z Abu Ghurajb kilkadziesiąt lat później.

Jako klinicyści staramy się wspierać indywidualne zmiany, ale czy w naszej pracy z klientami możemy ignorować rolę instytucji i systemów? Czy leczenie obejmuje również zajęcie się otoczeniem? W tym filmie dr Philip Zimbardo objaśnia temat zła, natury, roli wychowania, bohaterstwa oraz warunków psychologicznych, które wpływają na to, jakich dokonujemy wyborów. Były prezes APA i autor stanfordzkiego eksperymentu więziennego opowiada historię uczestników doświadczenia, opisuje metodologię, cele oraz powody przerwania eksperymentu i omawia, w jaki sposób internalizujemy powierzone nam role.


Oglądając ten film:

  • Dowiesz się, w jaki sposób Philip Zimbardo postrzega takie kwestie, jak podporządkowanie się (co powoduje, że odwracamy wzrok), wyuczona bezradność (poprzez stopniowe przyzwyczajanie się do strasznych sytuacji) oraz „iluzja osobistej niewrażliwości” – pogląd, że w podobnych sytuacjach dokonalibyśmy lepszych wyborów. 
  • Zrozumiesz, jaki wpływ na jednostkę mają czynniki systemowe oraz otoczenie.
  • Wraz z profesorem Zimbardo odkryjesz, co inspiruje czyny bohaterskie oraz jak kształtuje się zbiorowy kompas moralny.
Wszystkie szkolenia są certyfikowane i objęte patronatem merytorycznym
Szkoły Psychoterapii Dialog.

Sprawdź, jak otrzymać certyfikat potwierdzający wzięcie udziału w szkoleniu:

Kliknij tutaj
Ciekawe spojrzenia na własne badania i swój dorobek oraz teraźniejsze i przyszłe wyzywania prof. Zimbardo. Rozmowa bardzo ciekawa, ukazująca wiele aspektów badań psychologicznych.
Joanna
Fascynująca opowieść. Wielu rzeczy nie byłam świadoma- mimo że o samym eksperymencie przecież słyszałam.
Magdalena
Bardzo ciekawe szkolenie, najcenniejszym wg mnie elementem była możliwość spojrzenia na przeprowadzony eksperyment z perspektywy osoby, która była jego pomysłodawcą.
Joanna

Philip Zimbardo

▶ Jeden z czołowych psychologów na świecie, profesor Uniwersytetu Stanforda od 1968 roku (obecnie emerytowany). Był przewodniczącym American Psychological Association (2002) oraz Western Psychological Association. Szeroko znany z przeprowadzenia w 1971 roku pionierskiego i kontrowersyjnego eksperymentu więziennego. Autor książek naukowych z zakresu psychologii oraz popularyzujących tę dziedzinę. Najbardziej znaną z nich jest wielokrotnie wznawiana “Psychologia i życie”.

Może Cię zainteresować: