Jak pracować z pacjentem, który ma do podjęcia kluczową decyzję życiową?

- sesja prowadzona przez Irvina Yaloma z pacjentem, który waha się czy poddać się wazektomii

Prowadzący: Irvin Yalom

W dwóch wciągających sesjach z Lukiem, 39-letnim mężem i ojcem zmagającym się z decyzją, czy poddać się wazektomii, Yalom odkrywa utajone tęsknoty symbolizowane przez to egzystencjalne rozdroże i pomaga Luke'owi "poddać się życiu".

Obejrzyj całe szkolenie:

🕐 Czas trwania: 1:01:57

🗓 Data premiery: 2017

🌎 Kraj produkcji: USA

💬 Wersja językowa: polskie napisy

Jak pracować z pacjentem, który ma do podjęcia kluczową decyzję życiową?

- sesja prowadzona przez Irvina Yaloma z pacjentem, który waha się czy poddać się wazektomii


Często klienci przychodzą do nas w trakcie podejmowania trudnych, ale ważnych decyzji życiowych. Jako terapeuci często jesteśmy rozdarci między chęcią pomocy im w podejmowaniu tych decyzji, a nie popadaniem w tryb skupiony jedynie na rozwiązywaniu problemów - ponieważ jeśli pozostaniemy na powierzchownym poziomie, angażując się w racjonalną dyskusję, patrząc jedynie na za i przeciw, to prawdopodobnie przegapimy ważne kwestie, które znajdują się głębiej. Już poprzez to, że pomożemy klientom uzyskać większą świadomość tego, co się dzieje u nich pod powierzchnią, możemy pracować z nimi mając przed sobą pełen obraz, dzięki czemu pomagamy im podjąć prawdziwie świadomą decyzję, która uwzględnia wszystkie ich myśli i uczucia.

W przypadku Luke'a zobaczysz, jak Yalom pomaga mu w ciągu zaledwie dwóch sesji uzyskać znacznie większą świadomość czynników, które powodują, że zmaga się on z decyzją o poddaniu się wazektomii. Wnikliwe dyskusje Irvina z jego synem Victorem i komentarze lektora podczas sesji dają widzom wgląd w to, jak Yalom konceptualizuje swoją pracę z Lukiem, jakie jest uzasadnienie jego interwencji, a także jakie są ogólne zasady prowadzenia psychoterapii wykorzystując perspektywę egzystencjalną.

Sprawdź, jak otrzymać certyfikat potwierdzający wzięcie udziału w szkoleniu KLIKNIJ TUTAJ

Irvin Yalom

▶ Psychiatra i autor dr Irvin Yalom jest główną postacią w dziedzinie psychoterapii od czasu napisania “The Theory and Practice of Group Psychotherapy” w 1970 roku (obecnie w piątym wydaniu). Inne znaczące publikacje to “Psychoterapia egzystencjalna” oraz bestseller New York Times “Love’s Executioner and Other Tales of Psychotherapy”. Napisał cztery powieści na temat psychoterapii: “When Nietzsche Wept”, “Lying on the Couch”, “The Schopenhauer Cure” i “The Spinoza Problem”. Jego prace, przetłumaczone na ponad 20 języków, były szeroko czytane zarówno przez terapeutów, jak i osoby niezwiązane z terapią.