Silny sojusz terapeutyczny jest kluczem do pomyślnego wyniku, niezależnie od podejścia klinicznego. Odkryj kluczowe czynniki rozwijania tego istotnego aspektu terapii nawet z najtrudniejszymi klientami. Zobacz kluczowe techniki skutecznego leczenia wysoce opornych klientów, które sprawdzają się w całym spektrum podejść i orientacji.
🕐 Czas trwania: Część 1: 15:47, Część 2: 12:50
🗓 Data premiery: 2020
🌎 Kraj produkcji: USA
💬 Wersja językowa: polskie napisy
Coraz częściej klinicyści dostrzegają, że sekret sukcesu terapeutycznego leży w budowaniu silnego sojuszu. Ale jak zbudować tę krytyczną więź z klientem, który jest niechętny, defensywny lub wręcz wrogi?
Obejrzyj, jak znany klinicysta Molyn Leszcz kładzie podwaliny pod konstruktywny sojusz z Joelem, przygnębionym mężczyzną, który niechętnie szukał terapii i zgłosił się na nią tylko po to, by uspokoić swoją żonę, z którą był w separacji. Leszcz pokazuje, jak wykorzystanie podstawowych umiejętności, takich jak wydobycie perspektywy klienta, eksploracja oczekiwań w “tu i teraz” oraz rozwijanie wspólnego zrozumienia, przyciągnie nawet najbardziej nieprzychylnych klientów.
Udowodniono, że skuteczna terapia sprowadza się do podstawowego zestawu narzędzi relacyjnych, ale pielęgnowanie skutecznego sojuszu terapeutycznego z klientem, który nie jest zainteresowany, może łatwo wywołać szereg negatywnych emocji nawet u doświadczonego terapeuty. Dowiedz się, jak przekształcić tę trudną — i często frustrującą — dynamikę w okazję terapeutyczną, jednocześnie rozwijając podstawowe elementy skuteczności psychoterapii.
W drugiej sesji psychoterapii Molyn Leszcz nadal z powodzeniem porusza się po trudnym terenie z Joelem, bardzo defensywnym i wściekłym klientem. Zobacz, jak Leszcz umiejętnie przekształca to, co dzieje się w pokoju między Joelem a nim samym, w okazję terapeutyczną. Dzięki jasnym wskazówkom ta sesja kliniczna pomoże Ci opanować podstawową dynamikę relacji w udanej terapii.
Oglądając ten film:
▶Jest profesorem na Wydziale Psychiatrii Uniwersytetu w Toronto.
▶W latach 2020-2022 pełnił funkcję prezesa Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychoterapii Grupowej (American Group Psychotherapy Association).
▶Doktor Leszcz był także naczelnym psychiatrą w Sinai Health System w latach 2006–2017, wiceprzewodniczącym Oddziału Klinicznego Oddziału Psychiatrii Uniwersytetu w Toronto w latach 2010–2017 oraz kierownikiem (tymczasowo) Oddziału Psychiatrii Uniwersytetu w Toronto , 2014-15.
▶Działalność naukowa i kliniczna dra Leszcza skupiała się na poprawie integracji w opiece psychiatrycznej i poszerzeniu zastosowania psychoterapii w psychiatrii. Molyn Leszcz szeroko pracował w obszarach dobrego samopoczucia lekarzy i przywództwa, a także wpływu stresu związanego z pandemią na podmioty świadczące opiekę zdrowotną.
▶Wraz z Irvinem Yalomem jest współautorem podręcznika “Psychoterapia grupowa. Teoria i praktyka”.
▶Dr Leszcz został uhonorowany nagrodą Anne Alonso za wybitny wkład w psychodynamiczną terapię grupową. Otrzymał także wyróżnienie Distinguished Fellowship w Amerykańskim Stowarzyszeniu Psychoterapii Grupowej. Ponadto Molyn Leszcz jest laureatem szeregu nagród z zakresu edukacji i dydaktyki na Uniwersytecie w Toronto.