Ceniony klinicysta, badacz i nauczyciel w dziedzinie zespołu stresu pourazowego oraz powiązanych zjawisk Bessel van der Kolk przedstawia, jak poprawić swoją skuteczność w leczeniu traumy, pamiętając, że „ciało zapamiętuje” urazy psychiczne.
🕐 Czas trwania: 01:14:43
🗓 Data premiery: 2018
🌎 Kraj produkcji: USA
💬 Wersja językowa: polskie napisy
W tej opartej na wieloletnim doświadczeniu i odkrywczej rozmowie dr van der Kolk pokazuje jak ważnym jest, aby przyjąć nowe sposoby myślenia i interwencji w rekonwalescencję po traumie. Klienci dotknięci traumą zostali zatrzymani w swoim rozwoju i kształtowaniu się tożsamości przez przerażające doświadczenia. Po wysłuchaniu van der Kolka zaczniesz dostrzegać ścieżkę wyjścia z frustracji, izolacji, bezsilności i beznadziei, które często towarzyszą traumie i jej leczeniu.
Trauma to nie tylko historia o przerażających doświadczeniach, których doświadczyli dzieci i dorośli, a leczenie nie polega tylko na opowiadaniu tego, co się wydarzyło. Leczenie powinno rozwinąć zdolność osoby do integracji sensorycznych fragmentów traumatycznych wspomnień w zdrowsze i bogatsze istnienie. Mając to na uwadze, van der Kolk zachęca terapeutów do poszukiwania dodatkowego szkolenia i/lub kierowania klientów na terapie somatyczne. Według niego pomaga to uwolnić klientów od tożsamości opartej na traumie, tożsamości ofiary, aby mogli żyć bez obciążenia strachem, gniewem, dysocjacją, dysregulacją i osamotnieniem.
Pasja, mądrość i zdobyte na przestrzeni lat spostrzeżenia kliniczne doktora Bessela van de Kolka pomogą ci pracować z najtrudniejszymi klientami dotkniętymi traumą.
Oglądając ten film:
Sprawdź, jak otrzymać certyfikat potwierdzający wzięcie udziału w szkoleniu:
▶ Jest od lat 70. aktywnym klinicystą, badaczem i nauczycielem w dziedzinie zespołu stresu pourazowego oraz powiązanych zjawisk. Jego praca integruje rozwojowe, biologiczne, psychodynamiczne i interpersonalne aspekty wpływu traumy i jej leczenia.
▶ Jego książka “Psychological Trauma” była pierwszym integracyjnym tekstem na ten temat, przedstawiającym szeroki zakres wpływu traumy na całą osobę i zakres problemów terapeutycznych, które należy rozwiązać w celu powrotu do zdrowia.
▶ W 1982 roku van der Kolk założył Trauma Center (obecnie Trauma Research Foundation), gdy pracował jako młodszy wykładowca w Harvard Medical School. Od tego czasu przeprowadził liczne programy szkoleniowe i badania kliniczne nad naturą pamięci traumatycznej i odegrał wiodącą rolę w pierwszych badaniach nad psychofarmakologicznymi metodami leczenia PTSD. Przeprowadził niektóre z najwcześniejszych badań nad biologicznymi podłożami PTSD, m.in. neuroobrazowanie. Bessel van der Kolk otrzymał granty od National Institutes of Health za badanie skuteczności EMDR i jogi.
▶ W 1999 roku van der Kolk zainicjował utworzenie National Child Traumatic Stress Network. Do 2019 roku rozrosła się ona do sieci 150 placówek specjalizujących się w leczeniu straumatyzowanych dzieci i ich rodzin w całych Stanach Zjednoczonych.
▶ Systematycznie badał innowacyjne metody leczenia zespołu stresu pourazowego u dzieci i dorosłych, takie jak joga wrażliwa na traumę, teatr, terapie ucieleśnione, neurofeedback i terapie psychedeliczne.
▶ Od 1989 roku jest dyrektorem kursu na corocznej Międzynarodowej Konferencji Traumy w Bostonie, która gromadzi czołowych naukowców i klinicystów specjalizujących się w traumie, psychopatologii rozwojowej, badaniach nad przywiązaniem, terapiach zorientowanych na ciało, teatrze i sztukach ekspresyjnych.
▶ Po polsku ukazała się jego książka: “Strach ucieleśniony. Mózg, umysł i ciało w terapii traumy”.