W jaki sposób diagnozować depresję, chorobę afektywną dwubiegunową i zaburzenia związane z używaniem substancji psychoaktywnych?

Prowadzący: Jason Buckles

Trzeci film z serii DSM-5 a Wywiad diagnostyczny obejmuje diagnozy, które czasami mogą się pokrywać i być trudne do odróżnienia od siebie: dystymia i duże zaburzenia depresyjne, zaburzenia afektywne dwubiegunowe i zaburzenia związane z używaniem substancji psychoaktywnych.

Obejrzyj całe szkolenie:

🕐 Czas trwania: 03:02:37

🗓 Data premiery: 2018

🌎 Kraj produkcji: USA

💬 Wersja językowa: polskie napisy

W jaki sposób diagnozować dystymię, duże zaburzenie depresyjne, chorobę afektywną dwubiegunową i zaburzenia związane z używaniem substancji psychoaktywnych?


Podobnie jak w przypadku pozostałych filmów z tej serii, Yalom i Buckles wzbogacają prezentowane wywiady swoimi żywymi komentarzami, zwracając uwagę na zmiany diagnoz na przestrzeni czasu oraz trudności nieodłącznie związane z ilościowym określeniem subiektywnych terminów lub koncepcji, takich jak funkcjonalność.


W komentarzach Buckles wskazuje, jak rejestrować relacje klientów dotyczące ich objawów i doświadczeń w sposób nieoceniający, oparty na faktach i obiektywny. Może to być bardzo pomocne dla specjalistów uczących się, jak rejestrować kluczowe aspekty wywiadów klinicznych lub diagnostycznych.


Oczywiście wywiady nie są idealne, ale też się z tego uczymy. Buckles i Yalom z humorem i wnikliwością zauważają pominięcia i dyskutują o tym, co osoba przeprowadzająca rozmowę mogła zrobić inaczej lub co osoba przeprowadzająca rozmowę mogłaby zrobić podczas następnej sesji.


Pokazane tu są także umiejętności związane z destygmatyzacją objawów i diagnozą. Ponadto diagnosta demonstruje, jak wprowadzić koncepcję kontynuacji terapii, aby zaradzić zaburzeniu i poprawić ogólny stan zdrowia psychicznego klienta.


Oglądając ten film:

  • Nauczysz się rozpoznać objawy związane z dystymią (PDD), dużym zaburzeniem depresjyjnym (MDD), chorobą afektywną dwubiegunową i zaburzeniami związanymi z używaniem substancji psychoaktywnych,
  • Zdobędziesz umiejętności prowadzenia wywiadu diagnostycznego z klientami cierpiącymi na te zaburzenia i brak wnikliwości, który czasami towarzyszy niektórym z tych konkretnych zaburzeń,
  • Poszerzysz swój zestaw umiejętności diagnostyki różnicowej, a także zrozumienie zarówno nakładających się, jak i wyróżniających cech tych zaburzeń.
Wszystkie szkolenia są certyfikowane i objęte patronatem merytorycznym
Szkoły Psychoterapii Dialog.

Sprawdź, jak otrzymać certyfikat potwierdzający wzięcie udziału w szkoleniu:

Kliknij tutaj

Jason Buckles

▶ PhD, uzyskał tytuł licencjata z psychologii na Uniwersytecie Nowojorskim w 1992 roku. Pracował nad projektami diagnostyki psychiatrycznej w szpitalu Bellevue i Instytucie Psychiatrycznym w Nowym Jorku. Uzyskał tytuł magistra poradnictwa na Uniwersytecie w Nowym Meksyku w 2001 r. i stopień doktora na Uniwersytecie w Nowym Meksyku w 2016 r.

▶ Buckles prowadzi prywatną praktykę poradnictwa w zakresie zdrowia psychicznego i agencję konsultacji behawioralnych, specjalizującą się we wsparciu dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i współistniejącymi diagnozami zdrowia psychicznego.

▶ W latach 2012–2016 był dyrektorem klinicznym Departamentu Zdrowia Nowego Meksyku – Biura Wsparcia Behawioralnego na terenie całego stanu. Od 2016 roku jest dyrektorem wykonawczym A Better Way of Living, agencji zapewniającej wsparcie przez całe życie osobom z niepełnosprawnością intelektualną i współistniejącymi problemami behawioralnymi i/lub psychicznymi.

▶ Od 2002 roku wykłada ocenę i diagnostykę psychiatryczną na New Mexico Highlands University, a od 2015 roku na Wydziale Edukacji Specjalnej na Uniwersytecie w Nowym Meksyku.