Jak w praktyce wygląda Terapia Akceptacji i Zaangażowania?

Prezentacje technik i interwencji stosowanych na początkowych etapach psychoterapii z pacjentami cierpiącymi na lęk, depresję czy chroniczny ból.

Prowadzący: Steven Hayes

We fragmentach sesji z kilkoma różnymi klientami Hayes wprowadza nas w twórczą beznadziejność – proces unikalny dla ACT, podczas którego klienci badają, w jaki sposób kontrolowanie i unikanie trudnych uczuć obniżyło jakość ich życia.

Obejrzyj całe szkolenie:

🕐 Czas trwania: Część 1: 01:57:00, Część 2: 01:44:00

🗓 Data premiery: 2007

🌎 Kraj produkcji: USA

💬 Wersja językowa: polskie napisy

Jak w praktyce wygląda Terapia Akceptacji i Zaangażowania?

 Prezentacje technik i interwencji stosowanych na początkowych etapach psychoterapii z pacjentami cierpiącymi na lęk, depresję czy chroniczny ból ACT w działaniu


W pierwszym filmie z serii “ACT w działaniu” poznasz doktora Stevena Hayesa, twórcę terapii akceptacji i zaangażowania (ACT), który zaprezentuje podstawowe procesy i zasady stosowane w tym podejściu opartym na dowodach. Hayes najpierw pracuje z Jerrym, mężczyzną cierpiącym na poważną fobię społeczną, który ma bardzo ograniczony dostęp do swoich emocji. Wykorzystując koncepcję twórczej beznadziejności, Hayes pomaga Jerry’emu zanurzyć się w swoich uczuciach i doznaniach oraz zacząć głębiej angażować się w pracę terapeutyczną. Zobaczysz, jak kilku terapeutów ACT demonstruje techniki i interwencje stosowane na początkowych etapach terapii z różnymi klientami, w tym z młodą matką zmagającą się z lękiem i depresją, nauczycielem cierpiącym na zespół lęku napadowego oraz kobietą odczuwającą chroniczny ból. Hayes ilustruje kluczowe koncepcje ACT, które rozwijają się z chwili na chwilę podczas tych porywających sesji terapeutycznych, dodając licznie swoje komentarze.

Oglądając ten film:

  • Poznasz koncepcję i zasady ACT.
  • Nauczysz się, w jaki sposób twórcza beznadziejność kładzie podwaliny pod skuteczność ACT.
  • Dowiesz się, jak włączyć swój osobisty styl na wczesnych etapach ACT.


W drugim filmie z serii ACT w działaniu dowiesz się, jak ACT przejmuje władzę nad uporczywymi myślami i niechcianymi uczuciami, z jakimi zgłaszają się klienci.  

Oglądając ten film:

  • Dowiesz się, jak pomóc klientom zaakceptować ich myśli i uczucia, uwalniając potrzebę ich kontrolowania lub eliminowania.
  • Zaczniesz rozumieć dyfuzję poznawczą i poznasz metody przedstawiania jej klientom.
  • Nauczysz się płynnie integrować techniki ACT w swoich sesjach, uzyskując świetne efekty.
Wszystkie szkolenia są certyfikowane i objęte patronatem merytorycznym
Szkoły Psychoterapii Dialog.

Sprawdź, jak otrzymać certyfikat potwierdzający wzięcie udziału w szkoleniu:

Kliknij tutaj

Recenzje Użytkowników

Steven Hayes

▶ Jeden z najwybitniejszych współczesnych psychologów. Jest emerytowanym profesorem psychologii na Uniwersytecie Nevada w Reno i prezesem Institute for Better Health, 45-letniej organizacji charytatywnej, której celem jest poprawa zdrowia psychicznego i behawioralnego. Jego praca skupiała się na opracowaniu nowego podejścia do nauk behawioralnych zwanego kontekstową nauką behawioralną.

▶ Zapoczątkował leżącą u jej podstaw filozofię nauki (kontekstualizm funkcjonalny) i zaproponował koncepcję wyższego poznania człowieka - Teorię ram relacyjnych (Relational frame theory, RFT) oraz jej zastosowanie do indywidualnych zmian psychologicznych w terapii akceptacji i zaangażowania (Acceptance and Commitment Therapy, ACT). Pomógł opracować model ludzkiego cierpienia i dobrobytu (Model elastyczności psychologicznej), nową metodę analizy procesów zmian (analiza idiomiczna), nową wizję tego, czym powinna być interwencja oparta na dowodach, rozszerzył wielowymiarowo i wielopoziomowo myślenie o wszelkiego rodzaju problemach człowieka. Opracowana przez niego terapia akceptacji i zaangażowania rozwinęła się niezwykle prężnie i jest obecnie stosowana na całym świecie. Jego praca została uhonorowana kilkoma nagrodami, takimi jak nagroda za całokształt osiągnięć przyznana przez Association for Behavioral and Cognitive Therapies oraz nagroda Impact of Science on Application przyznana przez Society for the Advancement of Behavior Analysis.

▶ Dzięki 47 książkom i prawie 700 opublikowanym artykułom naukowym dr Hayes jest jednym z najczęściej cytowanych psychologów na świecie, ponieważ nieustannie wprowadza innowacje w dziedzinie psychologii.