Jak skutecznie pracować z pacjentem z zaburzeniami lękowymi, wykorzystując techniki CBT?

Prowadzący: Mark Fefergrad & Peggy Richter

W jaki sposób terapeuta może pomóc pacjentom zmienić perspektywę dotyczącą przekonań wywołujących w nich najwięcej lęku? Odkryj skuteczne narzędzia terapii poznawczo-behawioralnej, które pomagają powstrzymywać panikę i wspierać zmianę zachowania.

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️ Ocena: 4,95/5

Obejrzyj całe szkolenie:

🕐 Czas trwania: 01:02:48

🗓 Data premiery: 2013

🌎 Kraj produkcji: USA

💬 Wersja językowa: polskie napisy

Jak skutecznie pracować z pacjentem z zaburzeniami lękowymi, wykorzystując techniki CBT?


Lęk jest najczęstszym problemem zdrowia psychicznego, z którym klienci zgłaszają się na terapię, a opanowanie jego niuansów klinicznych jest kluczem do skutecznego leczenia. 

W tym filmie Mark Fefergrad i Peggy Richter prezentują podstawowe techniki terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) łagodzące negatywne przekonania i zachowania związane z lękiem. Terapeuci pokazują, w jaki sposób włączyć je do pracy z pacjentem.

Terapia poznawczo-behawioralna, ograniczona w czasie, oparta na dowodach, zakorzeniona w odkryciach klinicznych dr Aarona Becka, kładzie nacisk na interaktywny związek pomiędzy myślami, uczuciami i zachowaniem. Richter i Fefergrad omawiają ważne techniki, strategie i cele terapii poznawczo-behawioralnej, zarówno w aspekcie poznawczym, jak i behawioralnym, wobec zaburzeń lękowych, z jakimi zgłaszają się pacjenci.

Zobaczysz, jak każdy z klinicystów stosuje te narzędzia w psychoterapii z Kathy, 40-letnią kobietą, którą poważne ataki paniki doprowadziły do ​​utraty pracy i izolacji. Fefegrad przeprowadza wspierający wywiad dotyczący jej „gorących myśli” i trudnych emocji, jakie ze sobą niosą, co pozwala Kathy na wspólną pracę nad Automatycznym Zapisem Myśli. Pomaga jej także odróżnić myśli od emocji oraz identyfikuje objawy somatyczne, które może zaobserwować i ocenić. Richter po opisaniu rodzajów lęku związanych z unikaniem zachowań prowadzi Kathy przez ćwiczenia poznawczo-behawioralne obejmujące ekspozycję interoceptywną czy oddychanie pudełkowe, pomagając jej ostatecznie opracować realistyczny plan powrotu do aktywności, które kiedyś sprawiały jej przyjemność.


Oglądając ten film:

  • Dowiesz się, jak do pracy z pacjentem cierpiącym na zaburzenia lękowe włączyć techniki CBT, które łagodzą negatywne przekonania i zachowania związane z lękiem.
  • Poznasz kognitywny model paniki.
  • Na przykładzie sesji z pacjentką zobaczysz, jak prowadzić ukierunkowany dialog, prowadzący do zmiany stanu emocjonalnego pacjenta.
Wszystkie szkolenia są certyfikowane i objęte patronatem merytorycznym
Szkoły Psychoterapii Dialog.

Sprawdź, jak otrzymać certyfikat potwierdzający wzięcie udziału w szkoleniu:

Kliknij tutaj
Zostały w przystępny sposób przekazane kluczowe elementy pracy terapeutycznej z pacjentami u których występują napady paniki/ objawy lękowe.
Anna
Jasne i klarowne przedstawienie technik pracy z pacjentami zmagającymi się z atakami paniki. Omówione teoretycznie techniki zostały potem użyte w sesji z pacjentką, co jest dużym walorem szkolenia.
Izolda
Same praktyczne techniki, mało suchej teorii co dobrze wpłynęło na mój poziom skupienia.
Julia

Mark Fefergrad

▶ Jest profesorem nadzwyczajnym na Wydziale Psychiatrii Uniwersytetu w Toronto i pełnił funkcję dyrektora programowego programu szkoleniowego z zakresu psychiatrii ogólnej w latach 2013–2020.

▶ Jest liderem w nauczaniu CBT. Wykładał na całym świecie, zdobywając za swoją pracę liczne nagrody.

Peggy Richter

▶ Jest dyrektorką Centrum Zaburzeń Lękowych im. Fredericka W. Thompsona w Sunnybrook Health Sciences Centre, skupiającego się na badaniach i leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych (OCD) i schorzeń pokrewnych.

Jest także profesorem nadzwyczajnym psychiatrii na Uniwersytecie w Toronto, naukowcem w programie badawczym nauk o mózgu w Sunnybrook Research Institute oraz w Sekcji Neurogenetyki na Wydziale Neuronauk w Centrum Uzależnień i Zdrowia Psychicznego.