Jak pracować z klientami, którzy doświadczyli bolesnej straty, wykorzystując podejście uwzględniające traumę. Terapia żałoby. Część 2

Prowadzący: Robert A. Neimeyer

Film prezentuje techniki, dzięki którym pogrążeni w żałobie klienci będą mogli sami decydować o swoich doświadczeniach śmierci i straty, stając się narratorami historii, a nie jej ofiarami.

🕐 Czas trwania: 01:57:09

🗓 Data premiery: 2023

🌎 Kraj produkcji: USA

💬 Wersja językowa: polskie napisy

Obejrzyj całe szkolenie:

To i ponad 250 szkoleń w ramach subskrypcji (159zł/msc)

Jak pracować z klientami, którzy doświadczyli bolesnej straty, wykorzystując podejście uwzględniające traumę


Jednym z największych wyzwań w pracy z klientami w żałobie jest pomoc im w uwolnieniu się od bólu „historii zdarzenia” lub okoliczności i szczegółów śmierci bliskiej osoby — zwłaszcza gdy strata jest traumatyczna. W tym filmie, drugim z serii, zostało zaprezentowane, jak umiejętnie i ze współczuciem pomagać klientom w żałobie w uzyskaniu terapeutycznego dystansu wobec historii ich straty poprzez proces regeneracyjnego opowiadania.

Dla Neimeyera wiedza o tym, jak prowadzić terapię żałoby, powinna być z pewnością podstawą naszej pracy z klientami w żałobie; jest to jednak tylko jedna z dróg, pozostałe dwie to terapia oparta na przywiązaniu i terapia oparta na rezyliencji.


Film prezentuje techniki, dzięki którym pogrążeni w żałobie klienci będą mogli sami decydować o swoich doświadczeniach śmierci i straty, stając się narratorami historii, a nie jej ofiarami.


Oglądając ten film:

  • Poznasz techniki, które możesz natychmiast zastosować w pracy z własnymi pogrążonymi w żałobie klientami, skupionymi wokół kilku podstawowych metod:

Opowiadanie naprawcze — empatyczna reakcja kliniczna na historię zdarzenia przedstawioną przez klienta, wspomagająca opowiedzenie tej historii w sposób niepowodujący ponownej traumy.

Ponowne utkanie historii wydarzenia — wydobycie i zintegrowanie trzech wątków narracji o stracie, w tym narracji zewnętrznej (szczegóły straty), narracji wewnętrznej (emocjonalne/somatyczne elementy straty) i narracji refleksyjnej (nadawanie znaczenia historii).

Trzy P dostrojenia — na poziomie „procesu” klinicysta wdraża napinanie (modulowanie poziomu narażenia klienta na wydarzenia związane ze stratą), wyznaczanie tempa (szybkie przeprowadzanie klienta przez opowiadanie historii) i stawianie czoła (pomoc klientowi w „wczuciu się” w sytuację i opowiedzeniu historii).

Piramida praktyki — trójstronne podejście do pracy z klientem w żałobie w sposób nieobciążający lękiem, obejmujące procedurę (techniki, metody i narzędzia), proces (empatię, niewerbalne informacje zwrotne, świadomość somatyczną) i obecność (uważność, responsywność, wrażliwość).

Wszystkie szkolenia są certyfikowane i objęte patronatem merytorycznym
Szkoły Psychoterapii Dialog.

Sprawdź, jak otrzymać certyfikat potwierdzający wzięcie udziału w szkoleniu:

Kliknij tutaj

Obejrzyj całe szkolenie:

To i ponad 250 szkoleń w ramach subskrypcji (159zł/msc)

Recenzje Użytkowników

Robert A. Neimeyer

▶ Jest emerytowanym profesorem Wydziału Psychologii Uniwersytetu w Memphis i prowadzi aktywną praktykę konsultingową i coachingową. Kieruje również Portland Institute for Loss and Transition, który zapewnia szkolenia w zakresie terapii żałoby. Od ukończenia studiów doktoranckich na Uniwersytecie w Nebrasce w 1982 r. przeprowadził szeroko zakrojone badania na temat śmierci, żałoby, straty i interwencji w przypadku samobójstwa. Otrzymał wiele nagród za swój wkład naukowy i kliniczny. Ostatnio otrzymał nagrody za całokształt twórczości od Association for Death Education and Counseling oraz International Network for Personal Meaning.

Neimeyer opublikował 35 książek, w tym “New Techniques of Grief Therapy: Bereavement and Beyond” oraz “The Handbook of Grief Therapies”, tę ostatnią z Edith Steffen i Jane Milman. Jest autorem ponad 600 artykułów i rozdziałów książek, obecnie pracuje nad rozwinięciem bardziej odpowiedniej teorii żałoby jako procesu nadawania znaczenia.