Jak niezależnie od preferowanego podejścia zwiększyć skuteczność każdej psychoterapii. Wskazówki dotyczące zestawu najważniejszych narzędzi relacyjnych

Prowadzący: Molyn Leszcz, Clare Pain, Jon Hunter

Niezależnie od przyjętego modelu psychoterapii istnieje kilka wspólnych elementów terapeutycznych, które stanowią podstawę każdego skutecznego leczenia. W tym filmie dr Molyn Leszcz, Clare Pain i Jon Hunter przedstawiają najważniejsze teorie, narzędzia i strategie psychoterapii, które stanowią rdzeń przymierza terapeutycznego.

Obejrzyj całe szkolenie:

🕐 Czas trwania: 01:33:13

🗓 Data premiery: 2016

🌎 Kraj produkcji: USA

💬 Wersja językowa: polskie napisy

Jak niezależnie od preferowanego podejścia zwiększyć skuteczność każdej psychoterapii. Wskazówki dotyczące zestawu najważniejszych narzędzi relacyjnych



Prezentując podstawowe składniki psychoterapii, ci trzej klinicyści z Toronto skupiają się na podstawowych koncepcjach i technikach, które powinny znajdować się w twojej skrzynce z narzędziami. Podkreślając przymierze terapeutyczne i różne sposoby rozumienia relacyjnego świata klienta, wykorzystują zarówno przykłady kliniczne, jak i bogate lekcje dydaktyczne wyjaśniające strukturę kontekstu leczniczego. Dowiesz się o cechach terapeuty, które mogą promować sojusz; jak rozwinąć zrozumienie z klientami na temat relacji, które ukształtowały ich wewnętrzne modele pracy, wzorce przywiązania i interakcje interpersonalne oraz jak rozpoznać potencjalny wpływ nierozwiązanej traumy.

Omówione są też ryzyko i wyzwania, które mogą prowadzić do negatywnych skutków, w tym dynamika przeniesienia-przeciwprzeniesienia. Pokazane jest również, jak używać mentalizacji i metakomunikacji, aby pomóc w rozwiązywaniu konfliktów i zwiększaniu zdolności do refleksji – zarówno u klientów, jak i u siebie.


Oglądając ten film:

  • Dowiesz się, jak nawiązać i utrzymać terapeutyczny sojusz z klientami.
  • Zrozumiesz ryzyko kliniczne i wyzwania, które mogą prowadzić do negatywnych skutków.
  • Odkryjesz sposoby włączania do swojej pracy z klientem koncepcji przywiązania, przeniesienia i przeciwprzeniesienia oraz metakomunikacji i mentalizacji.
Wszystkie szkolenia są certyfikowane i objęte patronatem merytorycznym
Szkoły Psychoterapii Dialog.

Sprawdź, jak otrzymać certyfikat potwierdzający wzięcie udziału w szkoleniu:

Kliknij tutaj

Recenzje Użytkowników

Molyn Leszcz

▶Jest profesorem na Wydziale Psychiatrii Uniwersytetu w Toronto.

▶W latach 2020-2022 pełnił funkcję prezesa Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychoterapii Grupowej (American Group Psychotherapy Association).

▶Doktor Leszcz był także naczelnym psychiatrą w Sinai Health System w latach 2006–2017, wiceprzewodniczącym Oddziału Klinicznego Oddziału Psychiatrii Uniwersytetu w Toronto w latach 2010–2017 oraz kierownikiem (tymczasowo) Oddziału Psychiatrii Uniwersytetu w Toronto , 2014-15.

▶Działalność naukowa i kliniczna dra Leszcza skupiała się na poprawie integracji w opiece psychiatrycznej i poszerzeniu zastosowania psychoterapii w psychiatrii. Molyn Leszcz szeroko pracował w obszarach dobrego samopoczucia lekarzy i przywództwa, a także wpływu stresu związanego z pandemią na podmioty świadczące opiekę zdrowotną. 

▶Wraz z Irvinem Yalomem jest współautorem podręcznika “Psychoterapia grupowa. Teoria i praktyka”.

▶Dr Leszcz został uhonorowany nagrodą Anne Alonso za wybitny wkład w psychodynamiczną terapię grupową. Otrzymał także wyróżnienie Distinguished Fellowship w Amerykańskim Stowarzyszeniu Psychoterapii Grupowej. Ponadto Molyn Leszcz jest laureatem szeregu nagród z zakresu edukacji i dydaktyki na Uniwersytecie w Toronto.

Clare Pain

▶Jest profesorem na Wydziale Psychiatrii Uniwersytetu w Toronto i dyrektorem programu urazów psychologicznych w szpitalu Mount Sinai w Toronto.

▶W 2003 roku została współdyrektorem projektu Toronto Addis Ababa Psychiatry Project (TAAPP).

▶Clare Pain koncentruje się klinicznie na ocenie i leczeniu pacjentów, którzy cierpią z powodu skutków traumy psychicznej, w tym uchodźców, z którymi współpracuje w Kanadyjskim Centrum Ofiar Tortur.

▶Prowadziła wykłady i nauczanie na temat różnych aspektów traumy psychicznej, w tym aspektów transkulturowych.

▶Opublikowała wiele artykułów, w tym dwie książki: „Trauma and the Body: a Sensorimotor Approach to Psychotherapy” z Patem Ogdenem i Kekuni Minton Norton 2006 oraz „The Impact of Early Life Trauma on Health and Disease: The Hidden Epidemic” pod redakcją książka z Erikiem Vermettenem i Ruth Lanius, Cambridge University Press 2010.

Jonathan Hunter

▶Jest kierownikiem programu konsultacji i współpracy na oddziale psychiatrii szpitala Mount Sinai. Jest także kierownikiem działu usług psychospołecznych w ośrodku leczenia chorób piersi Marvelle Koffler.

▶Jego praktyka kliniczna koncentruje się na opiece psychiatrycznej nad pacjentami onkologicznymi, ze szczególnym uwzględnieniem interwencji psychoterapeutycznych.

▶Od dawna interesuje się sposobem, w jaki osobowości ludzi wchodzą w interakcje z otaczającym ich światem, na przykład podczas radzenia sobie z chorobą. Jego zainteresowania badawcze obejmują psychologiczne zarządzanie skutkami ubocznymi chemioterapii, psychoterapię grupową u kobiet z grupy wysokiego ryzyka raka piersi oraz rolę wczesnych doświadczeń życiowych w adaptacji do choroby.